Każdego roku wiosna zaskakuje nas eksplozją kwitnących kwiatów, których widok zapiera dech w piersiach. Uchwycenie delikatnego piękna kwiatów dokładnie tak, jak je widzimy, może wystawić na próbę nawet najbardziej doświadczonego fotografa. Wybór odpowiedniego filtra może sprawić, że zdjęcie nabierze charakteru i stanie się o wiele bardziej imponujące, a przyroda zostanie uchwycona tak jak Ty ją widzisz. Do najbardziej polecanych przez nas filtrów do fotografowania kwitnących kwiatów należą: polaryzacyjne, filtry ND i soczewki do zbliżeń.

Przedstawiamy ich najważniejsze cechy, a także kilka wskazówek i porad!

 

Filtry polaryzacyjne - uchwyć prawdziwy kolor kwiatów

 

Wzmocnione kolory

Jednym z charakterystycznych cech filtra PL (polaryzacyjnego) jest wzmacnianie niebieskich kolorów, dzięki czemu jasne, błękitne niebo staje się bardziej żywe. Dzięki temu niebo może być doskonałym tłem, na przykład do wyróżnienia jasnoróżowego odcienia kwiatów wiśni. Ponadto filtry PL są wyposażone w obrotową ramkę, która umożliwia wzmocnienie lub zmniejszenie efektu polaryzacji oraz dostosowanie do warunków oświetleniowych, dzięki czemu można uzyskać pożądany efekt.

 

hoya prond grad 02

Bez filtra / Z filtrem PL

 

Na powyższym zdjęciu wykonanym z użyciem filtra PL, niebieski odcień nieba w tle jest wzmocniony. Dzięki temu filtrowi różowe drzewa stają się głównym bohaterem ujęcia.

 

Bardziej wyrazisty kontrast

Użycie filtra PL jest również szczególnie zalecane w przypadku fotografowania obiektywem szerokokątnym. Ten filtr sprawdzi się na przykład przy fotografowaniu pola kwiatów przy lekko zachmurzonym niebie. W takim przypadku filtr PL wzmocni kontrast między błękitem nieba, białymi chmurami oraz różnokolorowymi kwiatami.

 

hoya prond grad 02

Z filtrem PL

 

hoya prond grad 02

Bez filtra / Z filtrem PL

 

Zyskaj kontrolę nad refleksami światła

Filtry C-PL służą nie tylko do uwydatniania błękitu nieba, ale także do kontrolowania refleksów świetlnych. Szczególnie w przypadku fotografowania kwiatów lub liści, filtr ten może być bardzo pomocny w kontrolowaniu i tłumieniu niepożądanych refleksów świetlnych na ich powierzchniach, co pozwoli Ci uwydatnić ich naturalną kolorystykę.

 

hoya prond grad 02

Bez filtra / Z filtrem PL

 

Filtr PL nie ogranicza się do kwiatów czy błękitnego nieba - jest wszechstronnym i niezbędnym filtrem, który pozwala uchwycić naturalne scenerie zgodnie z upodobaniami i metodami fotografowania.

 

Hot Tipy!

Zwróć uwagę na położenie słońca! Podczas fotografowania z filtrem PL najbardziej widoczne rezultaty uzyskuje się, gdy jest się odwróconym plecami do słońca i zachowuje się kąt 90° w stosunku do źródła światła. W ten sposób światło nie będzie padać na obiektyw od przodu, co może zakłócić efekt polaryzacji i spowodować słabe rezultaty.

 

hoya prond grad 02

 

Uchwycenie błękitnego nieba z filtrem PL na ultra-szerokokątnym obiektywie może spowodować, że ostateczny obraz będzie miał nierównomierne odwzorowanie kolorów (niebo będzie wyglądało bardziej niebiesko w niektórych miejscach i mniej niebiesko w innych). W takim przypadku lepiej będzie zmienić kąt fotografowania, aby uzyskać mniej intensywny niebieski odcień, ale bardziej jednolitą powierzchnię nieba.

 

Linia filtrów HOYA CIR-PL

 

HOYA oferuje szeroką gamę filtrów CIR-PL, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania. Najbardziej polecamy filtr HD nano MkII CIR-PL, klasy premium, który dzięki, aż o 200% bardziej odpornej na zarysowania nanopowłoce może być stosowany w każdym ekstremalnym środowisku. HD MkII CIR-PL to nasz drugi filtr klasy premium, który również zapewnia wszystkie specyfikacje dla profesjonalistów, z jednym wyjątkiem - nie posiada nanopowłoki.

Do naszej linii produktów z wyższej półki polecamy filtry Fusion ONE Next CIR-PL i Fusion Antistatic Next CIR-PL. Oba spełniają wszystkie typowe wymagania, jakich fotografowie oczekują od filtrów, przy czym Fusion Antistatic posiada dodatkowo powłokę antystatyczną, która bardzo dobrze odpycha kurz.

Dla początkujących lub użytkowników dysponujących niewielkim budżetem najlepszym wyborem będzie UX II CIR-PL z podstawowymi funkcjami.

 

FILTRY ND - uchwyć płynące płatki kwiatów

 

hoya prond grad 02

International Filter Photo Contest – Edycja 2018 – Wybrana praca. Tytuł: 桜覚醒 Autor: 松田 慎司 Filtr: ND 1000+C-PL

 

Płynność ruchu

Dzięki możliwości zmniejszania ilości światła wpadającego do obiektywu, filtr ND może być pomocny w sytuacjach, gdy chcemy wykonać zdjęcie z niskim czasem naświetlania, ale musimy zachować odpowiednio otwartą przysłonę, aby dostarczyć wystarczającą ilość światła. Właściwe połączenie wartości ND i odpowiedniego czasu otwarcia migawki jest bardzo pomocne, gdy chcemy uchwycić i podkreślić płynny ruch wodospadu, strumienia itp.

W sezonie wiosennym wspaniałym tematem zdjęć mogą być płatki kwiatów płynące po powierzchni wody w strumieniu lub stawie. Aby wydobyć całe piękno płatków w ruchu na zdjęciu, wystarczy zwolnić czas otwarcia migawki i założyć filtr ND. Ponadto, gdy do takiego ujęcia wtargnie wiatr, rozrzucając płatki dookoła, dzięki odpowiedniemu filtrowi ND i właściwym czasom otwarcia migawki można jeszcze bardziej zwiększyć ekspresyjność i kreatywność zdjęć.

 

hoya prond grad 02

Bez filtra (Czas naświetlania: ¼ sek) / Z filtrem ND64 (Czas naświetlania: 15 sek.)

 

Filtry ND mogą mieć wartości od ND2 do ND1000: im wyższa wartość ND, tym bardziej widoczny jest efekt i tym krótszy można ustawić czas otwarcia migawki.

Filtry o wartościach ND8 lub ND16 są na ogół dobrym wyborem w wielu sytuacjach zdjęciowych. Jednak aby uchwycić płynny ruch wody, zaleca się stosowanie filtrów ND o wartościach od ND64 do ND1000.

 

Hot tipy!

Zabawa z filtrami ND polega na eksperymentowaniu z różnymi wartościami ND i czasami otwarcia migawki w celu sprawdzenia, jaki efekt można uzyskać. Podstawą jest jednak to, by aparat stał nieruchomo. Nie zapomnij więc zabrać ze sobą statywu!

 

Oferta filtrów Hoya ND

 

HOYA oferuje kompletny asortyment filtrów ND z serii PROND series. Na początek szczególnie polecanm zestaw PROND EX FILTER KIT, który zawiera trzy najbardziej popularne i niezbędne filtry ND: ND8, ND64 i ND1000.

Doświadczeni fotografowie krajobrazu mogą pójść o krok dalej dzięki filtrom kwadratowym HOYA Sq100 IRND Square Filters, które dają fotografom swobodę, aby w pełni wyrazić swoją kreatywność i zrealizować swoje artystyczne wizje.

 

Oferta filtrów Hoya ND

 

hoya prond grad 02

Z filtrem Close-Up 3

 

Filtr do makrofotografii, znany również jako soczewka do zbliżeń, jest doskonałym narzędziem do wykonywania zbliżeń najdrobniejszych szczegółów i fascynujących zdjęć makro kwiatów i przyrody. Aby uzyskać efekt makro, wystarczy założyć filtr do zbliżeń na obiektyw. Jest on znacznie łatwiejszy w użyciu i wygodniejszy do przenoszenia niż zwykłe obiektywy do makrofotografii.

 

hoya prond grad 02

Bez filtra / Z filtrem Close-Up 3

 

Hot tipy!

Sprawdź minimalną odległość ogniskowania swojego obiektywu i wybierz taki obiektyw do zbliżeń, który pozwoli Ci podejść bliżej niż minimalna odległość ogniskowania Twojego obiektywu. Dobrym pomysłem będzie wybranie filtra na podstawie tego, jak blisko chcesz podejść do fotografowanego obiektu.

*Minimalna odległość ogniskowania obiektywu wymiennego to odległość od powierzchni czujnika obrazu aparatu do fotografowanego obiektu.

 

Zakres filtrów Hoya Close-Up

 

Dla standardowego zakresu od No.1 to No.4, HOYA oferuje filtry HMC CLOSE-UP II. HOYA oferuje również opcję the PRO1D AC CLOSE-UP No.3 do profesjonalnej makrofotografii z użyciem aparatów cyfrowych lub filmowych. Fotografowie, którzy chcieliby znaleźć się naprawdę blisko fotografowanego obiektu, powinni zapoznać się z modelem MACRO CLOSE-UP No.10.

Nasza strona używa plików cookies w celu ułatwienia jej przeglądania!
OK