10

Rys. 10 Typowy efekt, dla którego wykorzystuje się filtry polaryzacyjne: przyciemnienie nieba i ogólne stonowanie kontrastu.

11

Rys. 11 Mniej znany sposób użycia filtru polaryzacyjnego: przyciemnianie zbyt jasnej zieleni.

Druga cecha to gaszenie odbić. Na fotografiach witryn sklepowych często zamiast eksponowanych na nich towarów widać odbitą w szybie sylwetkę fotografującego. Założenie filtru i odpowiednie ustawienie pierścienia – bowiem filtr polaryzacyjny wymaga każdorazowej korekty obrotu pierścienia i obserwacji zmian – umożliwi redukcję odbić. Odbicia te możemy gasić także w wodzie, w mokrej jezdni czy na maskach samochodów. Czasem warto jednak odrobinę odbicia pozostawić, zwłaszcza podczas fotografowania wody, która bez blików ukazuje nienaturalną, ciemną toń.

12

Rys. 12 Odbicia w szybach można czasem wyeliminować zupełnie, choć niekoniecznie taka mocna redukcja jest najkorzystniejsza. Może warto zostawić odrobinę błękitu w oknach?

13

Rys. 13 Gdy zechcemy zajrzeć za szybę wystawową, filtr polaryzacyjny umożliwi nam całkowitą likwidację odbić i zaświetleń.

Pamiętajmy, że o ile manipulacje barwą możliwe są w programach do obróbki obrazu (zwykle jednak nie bez szkody i wymaga to dużego doświadczenia), to odbicia możemy zredukować wyłącznie za pomocą filtru polaryzacyjnego.

 

Nasza strona używa plików cookies w celu ułatwienia jej przeglądania!
OK