Nadeszły trudne i szalone czasy, zmuszające większość z nas do izolacji przez wciąż nieznany czas. Wielu zostało zmuszonych do pozostania w domu aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznego wirusa. Nie oznacza to jednak, że pozostając w miejscu zamieszkania musimy ograniczyć swoją wyobraźnię oraz kreatywność. Nie ważne czy przebywasz w wielkim apartamencie czy małym mieszkaniu lub garażu, istnieje wiele możliwości aby fotografować, rozwijać swoje umiejętności, używając dostępnych narzędzi.
Poniżej prezentujemy Wam kilka niesamowitych pomysłów od Tokiny, na kreatywne zdjęcia wykonane w domu. Mamy nadzieję, że zamieszczony przez nas materiał zainspiruje Was oraz pomoże rozwinąć Wasze umiejętności. Podzielcie się swoimi zdjęciami ze światem!
Duch z książki (Fotografia Anton Gorlin)
Ściągnąłem losową, abstrakcyjną tapetę na mój telefon i zmieniłem jej kolor na jasny niebieski. Następnie ustawiłem aranżację w tle ustawiając lampę świecącą ciepłym światłem (dla kontrastu). Wybrałem w kamerze przysłonę f/2.8 i wyostrzyłem na książkę. Potrzebowałem długiego czasu naświetlania aby mieć wystarczająco dużo czasu na malowanie światłem. Zasłoniłem rolety, ale to wciąż nie wystarczało, czas otwarcia migawki wynosił około 2 sekund. Zamocowałem więc filtr Hoya PROND8 i ustawiłem czas na 15 sekund. Otoczenie powinno być niedoświetlone aby wyeksponować efekt malowania światłem. Po wyzwoleniu migawki zacząłem przesuwać ręką w przód i w tył, aby nad książką powstały figury przypominające duchy. Zauważyłem, że najbliższa część książki była zbyt ciemna. Użyłem więc tabletu z białym tłem aby doświetlić także ten fragment.
Bąbelki (Fotografia Frederic Lepla)
Woda + mydło + słomka, aby wytworzyć bąbelki. Użyłem filtra Hoya PROND16 aby kuchnia w tle pozostała niedoświetlona.
Mniszek lekarski (Fotografia Frederic Lepla)
Komercyjne zdjęcie w domu (Fotografia Frederic Lepla)
Drzewo z ogrodu (Fotografia Simon Painter)
W tych dziwnych czasach rozglądałem się po ogrodzie w poszukiwaniu interesującego tematu do zdjęć. Uwielbiam eksperymentować z ruchem aparatu. Dzisiaj zamocowałem filtr HOYA PROND200 na moim aparacie. Zmniejszyło to ilość światła padającego na matrycę, dzięki czemu mogłem ustawić dłuższy czas naświetlania niż normalnie. Usiadłem na ziemi pod drzewem Acer, a słońce świeciło przez liście. W tym przypadku czas migawki ustawiłem na 0,8 sekundy, a przysłonę na f/8. Podczas 0,8 sekundy obróciłem aparat wokół osi obiektywu. To trudne obrócić precyzyjnie. Po wielu próbach efekt wyglądał trochę niechlujnie, oparłem więc dłoń o stopę. To pozwoliło mi zachować większą precyzję. Zawsze warto eksperymentować z opieraniem się o coś, jak również z wstrzymywaniem oddechu, podczas gdy poruszasz aparatem, aby wykonać tylko takie ruchy, jakie chcesz. Mam nadzieję, że moje zdjęcia będą dla Was inspiracją podczas czasu spędzonego w domu.
Czas na wyścig
Wirus Covid-19 stał się przyczyną wielu problemów na świecie.To, że musimy pozostać w domu nie musi jednak oznaczać, że nie możemy być kreatywni.Tokina zaprosiła mnie do udziału w wyzwaniu #shootathome. Celem było stworzenie małego projektu, przy użyciu wyłącznie rzeczy, które są dostępne w naszych domach. Jeśli chodzi o sprzęt, użyłem Tokiny Firin 100mm F2.8 FE MACRO z filtrem Hoya PROND32. Obiektyw przymocowałem do Nikona Z6 z pomocą adaptera TZE-01. Dla kontroli ruchu użyłem gimbala DJI Ronin SC na statywie SLIK PRO-CF 833, a ruch był śledzony poprzez aplikację Ronina. Użyłem dwóch lamp ledowych YN360II, a za “scenę” posłużył mi duży soft-box z czarnym tłem. Jeśli podoba Wam się moje video proszę lajkujcie, komentujcie i subskrybujcie. Dzięki! Możecie przeczytać moją recenzje obiektywu Tokina FíRIN 100mm F2.8 FE MACRO.
Zegarek na rękę w kręcącym się świetle oraz Butelka w kręcącym się świetle (Florian Legrand)
Pomysłem na zdjęcia było stworzenie czegoś, co każdy mógłby zrobić, przy użyciu bardzo niewielkiej ilości sprzętu. Nawet statyw nie jest obowiązkowy bo zdjęcia z zegarkiem zostały wykonane na ziemi, z użyciem opakowań na filtry jako podstawki pod aparat. Światło powstało poprzez poruszanie żarówką podczas 5 do 10 sekundowej ekspozycji, aby uzyskać pożądany efekt. Wszystko było domowej roboty, z malowaniem światłem, a pokój był prawie całkiem wyciemniony, poza jednym małym światłem za mną, żarówkę możecie zobaczyć na zdjęciach “zza kulis” Użyłem filtra Hoya HD nno CIR-PL aby uniknąć odbić światła na obiekcie, ponieważ znajdowałem się w prawie kompletnej ciemności i poza lampą za mną, używałem tylko jednego źródła światła. Pozwoliło to także wydłużyć czas otwarcia migawki, co dało mi więcej czasu na malowanie światłem.
Pszczoła (Fotografia Florian Legrand)
To zdjęcie zostało wykonane przy moim oknie (z uszanowaniem dystansu społecznego). Użyłem canona 70-200mm z filtrem Hoya PL aby uniknąć przepalonych obszarów na kwiatach, a potem czekałem bez statywu na pszczołę, aby usiadła w dobrym miejscu.
Martwa natura
Aby pozostać kreatywnym podczas kwarantanny, zdecydowałem się wykonać to zdjęcie z użyciem światła wpadającego przez okno. Aby kontrolować odblaski i refleksy świetlne na niektórych owocach, użyłem filtra Hoya HD nano CIR-PL, którym można obracać aby zwiększać lub zmniejszać refleksy.
Płomienie (Fotografia Michelle Lake)
W czasach dystansu społecznego i hibernacji, trudno jest odnaleźć sposób na kreatywność w domu. Czasem wystarczy jednak się rozejrzeć i użyć przedmiotów, które znajdują się obok ciebie. W miejscu, w którym się znajduję, jest zimno i codziennie odpalamy nasz piec na drewno. Zdecydowałem się sfotografować płomienie przy użyciu filtra ND, aby uchwycić płynność ruchu. Używając Tokiny AT-X 24-70 F2.8 PRO FX (24-70mm f/2.8) i filtru ND1000, ustawiłem kamerę na statywie, aby uniknąć niepotrzebnych ruchów. Ustawienia ekspozycji: 70mm, 5 sekund, f/2.8, ISO200.
Szklane kule (Fotografia Keith Ruffell)
Zdjęcie zrobione w mojej jadalni jednego wieczoru podczas izolacji społecznej związanej z wirusem Covid-19 w Wielkiej Brytanii. Użyłem filtra PL aby wyregulować jasność światła z monitora i dostosować odbicia w szklanych kulach (które składają się na grę w pasjansa).
Niebo (Fotografia Keith Ruffell)
Trzy załączone zdjęcia były wykonane z dokładnie tego samego miejsca, podczas pięknego wiosennego poranka w Wielkiej Brytani. Dąb właśnie obrósł liśćmi, wiał lekki wiaterek, powolnie poruszając chmurami.
Aparat: Nikon D7000
Bez filtrów: 1/750 sekundy, f/8, ISO 200
Z filtrem Hoya Ultra-Pro CIR-PL: 1/350 sekundy, f/8, ISO 200
Z filtrem Hoya R72 Infrared i Ultra-Pro CIR-PL: 30 sekund, f/8, ISO 200.
Samochody wyścigowe (Fotografia Brian Lloyd)
Tak więc w związku z globalną pandemią, jestem pewien że wszyscy mają wielką ochotę wyjść z aparatami na zewnątrz - wiem to po sobie! Musimy jednak pozostać w domach i podążać za wytycznymi rządów naszych krajów, co oznacza że obecnie nie będzie możliwości aby fotografować samochody czy duże wydarzenia. Najlepszym pomysłem na jaki wpadłem było fotografowanie mojej własnej kolekcji “supersamochodów”. Niestety, nie prawdziwych, a jedynie zbudowanych z Lego. Sesję wykonałem “z ręki” z użyciem filtra Hoya HD nano CIR-PL aby zredukować odblaski na plastiku i szybach. Wszystkie zdjęcia są “z ręki” a fotografie “zza kulis” wykonał mój sąsiad. Mam nadzieję, że podobają wam się te zabawne obrazki i znajdziecie własne metody, aby pozostać kreatywnymi! Bądźcie bezpieczni.