Filtry fotograficzne? To wcale nie jest takie trudne!
Podczas warsztatów plenerowych przekażemy Wam ciekawe informacje o kreatywnym wykorzystaniu filtrów w fotografii krajobrazowej. Uzyskacie praktyczne umiejętności, dzięki którym wasze zdjęcia nabiorą niepowtarzalnego wyrazu i klimatu. Poznacie metody i techniki wykorzystania rożnych rodzajów filtrów – od szarych o różnej gęstości i specyfiki ich wykorzystania w konkretnych warunkach oświetleniowych po filtry podczerwieni Infrared. Prowadzący podpowie, jak najefektywniej wykorzystać filtry, aby uzyskać efekty bez konieczności zastosowania czasochłonnej obróbki w programach graficznych.
Dla kogo organizowany jest plener? Dla każdego!
Mile widziani są wszyscy entuzjaści fotografii, ceniący malownicze plenery, takie cuda natury jak wydrążone przez wodę kształty wapiennych skał. Zapraszamy tych, dla których fotografia jest przede wszystkim dobrą zabawą i niewyczerpywanym źródłem pomysłów, jak i wszystkich rozwijających swoją kreatywność.
Uczestnicy pleneru będą mieli do dyspozycji obiektywy marki Tokina i filtry Hoya. Dodatkowo każdy będzie mógł skorzystać ze statywów Triopo, które z pewnością przydadzą się podczas fotograficznych zmagań z przyrodą. Wszystko to pod czujnym okiem prowadzącego.
Opis trasy:
Długość planowanej trasy, pozbawionej trudności czy stromych podejść, wynosi 7 kilometrów. Wycieczkę rozpoczniemy zdobyciem najwyższego wzniesienia południowej części Jury – Grodziska (513 m n.p.m.). Z tego miejsca podziwiać będziemy rozległe widoki na sąsiadującego Kapucyna, liczne Ostańce Jerzmanowickie, pasma Beskidów a nawet – jeśli pogoda dopisze – na Tatry. Spotkamy tam wiele gatunków kwiatów, które upodobały sobie sąsiedztwo wapiennych skał. Następnie udamy się ku Jaskini Łabajowej. Niewielka, czterdziestometrowa jaskinia jest bezpieczna i dostępna do zwiedzania. Liczne otwory sprawiają, że panuje w niej interesujące światło zastane, dzięki czemu fotografowanie wnętrza nie wymaga doświetlania światłem sztucznym. Ruszając dalej miniemy cieszącą się wśród skałkowych wspinaczy grupę skał: Wielką Turnię, Zaklęty Mur, Zaklęty Bastion, by podążyć dwukilometrowym odcinkiem górnej części Doliny Będkowskiej, suchej, przybierającej formę wąskiego jaru. Następnie, spotykając coraz więcej samotnych skał, miniemy wywierzysko dające początek Będkówce. Po kolejnym kilometrze zatrzymamy się, aby podziwiać największy wodospad Jury zwany Szumem. Nieco niżej dolina się rozszerzy, a po lewej stronie ujrzymy Sokolicę – najwyższą skałę Jury, mającą od podstawy aż 70 metrów. W końcu opuścimy dolinę skręcając w Bramę Będkowską, by suchym wąwozem wyjść do Będkowic. Stąd już niedaleka droga do Karczmy, gdzie posilimy się i omówimy zdjęcia uczestników.
Mapę udostępnił COMPASS Wydawnictwo Kartograficzne
www.compass.krakow.pl
Kliknij na mapę aby ją powiększyć
Koszt:
Koszt warsztatów wynosi 80zł za osobę (przejazd, posiłek, ubezpieczenie). Zajęcia z prowadzącym i wypożyczenie sprzętu marki Tokina, Hoya, Triopo – bezpłatnie.
Warunki rejestracji:
Jeżeli chcesz wziąć udział w warsztatach, wyślij maila ze swoim imieniem i nazwiskiem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Otrzymasz maila zwrotnego z informacjami o dalszej procedurze rejestracji oraz numerem rachunku bankowego.
Program warsztatów:
8.00 – Spotkanie w studio fotograficznym Quantuum – ul. Bonarka 11, Kraków
8.00 – 8.45 – Część teoretyczna na temat kreatywnego wykorzystania filtrów w fotografii
8.45 – 9.00 – Wypożyczenie sprzętu
9.00 – 9.30 – Dojazd do Doliny Będkowskiej
9.30 – 15.00 – Fotograficzny spacer. Sfotografujemy wnętrza jaskini, źródła, największy wodospad Jury, liczne jary i suche koryta potoków oraz rozległe widoki na Jurę i Beskidy, a być może także na Tatry. Urokliwie miejsca tonące w zieleni idealnie nadają się do eksperymentowania z kreatywnym wykorzystaniem filtrów fotograficznych. Liczne skały o fantazyjnych kształtach zainspirują do poszukiwania ujęć najszerszymi obiektywami.
15.30 – Obiad i omówienie zdjęć uczestników
ok. 17 – Powrót do Krakowa